دفتر امور بانوان و خانواده استانداری فارس
شماره خبر: 12976
تاریخ انتشار: 1395/08/11 00:11
استاندار فارس در همایش استانی بانوان پیشرو در عرصه علم و مدیریت با رویکرد اقتصاد مقاومتی: دانش و توانایی های علمی بانوان در تمام عرصه ها به کار گرفته شود

HyperLink

استاندار گفت: باید از دانش و توانایی های علمی بانوان که سهم قابل توجهی در جامعه دانشگاهی و میزان ورودی دانشجویان دارند به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.

مهندس سید محمد علی افشانی، در همایش امور بانوان در شیراز افزود: اگر بنا باشد با این نگاه که بانوان از تجربه کمتری برخوردار هستند نباید به کار گرفته شوند پیش رویم هیچگاه فرصتی فعالیت و تصاحب مناصب مدیریتی برای آنها پیش نخواهد آمد.

وی ادامه داد: بنابراین باید در رده های مختلف و با نگاهی مثبت به مساله نداشتن سابقه و با توجه به توانایی های علمی و دانشی که بانوان ما دارند اجازه داده شود که سهم خود را در پست های مدیریتی به دست آورند.
استاندار فارس گفت: مدیران نیز نتوانستند آنچنان که باید در جهت ارائه سهم بانوان در عرصه های مختلف خصوصا عرصه مدیریتی نقش خود را درست ایفا کنند اما باید پذیرفت که این کار تنها زمانی انجام خواهد شد و نتیجه خواهد داد که خود بانوان هم بخواهند و قدم های اساسی بردارند وگرنه اگر منتظر باشند که مردان صحنه را خالی کنند و پست ها را به آنها واگذار کنند این امکان پذیر نیست.


او اظهار کرد: بانوان 50 درصد توان اجتماعی، نیروی کار و توان علمی جامعه را تشکیل می دهند و به همین میزان باید از این توان استفاده شود و وقتی دایره انتخاب محدود شود و از 50 درصد آقایان استفاده شود یعنی از بخشی از توان علمی و اجتماعی جامعه به خوبی استفاده نشده است.
استاندار فارس ادامه داد: همه باید بکوشیم تا با سازماندهی، برنامه ریزی و ایجاد ارتباطات بیشتر، سهم زنان را در مدیریت افزایش دهیم.
استاندار فارس، اقدامات انجام شده در سه حوزه آب، انرژی و حمل و نقل در استان را خوب ارزیابی کرد و گفت: برای حل مساله آب استان، از معاون اول رئیس جمهوری برای حضور در استان دعوت به عمل آمد که در سفر اخیر ایشان به استان در جلسه ای با حضور وزرای کشاورزی، نیرو و نفت، مقرر گردید که بحران آب فارس در شورای عالی آب کشور مطرح شود.
مهندس افشانی افزود: به دنبال آن شاهد تشکیل کمیته تخصصی آب با حضور تمام وزارتخانه ها در تهران بودیم که پیشنهادت ما جمع بندی شد و در نهایت هفته گذشته نامه کمیته تخصصی به شورای عالی آب ارسال شد که به زودی در جلسه شورای عالی آب کشور تصمیمات لازم برای رفع بحران آب فارس اتخاذ خواهد شد.
وی، در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه حمل و نقل هم گفت: در این زمینه نیز پروژه آزادراه شیراز
اصفهان به عنوان یکی از مهمترین پروژه های اقتصاد مقاومتی در دست انجام است.
استاندار فارس، در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به توجه و تاکید دولت بر تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: رویکرد ما به مبحث اقتصاد مقاومتی بر اساس دستورالعمل ابلاغی رهبر معظم انقلاب باید متفاوت تر و فراتر از شرح وظیفه باشد.
وی، با تاکید بر لزوم توجه مدیران به اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبر معظم انقلاب، بیان داشت: در این مسیر همه دستگاهها و مجموعه ها وظایفی بر عهده دارند که باید با به کارگیری دستورالعمل ها به وظایف خود عمل کنند.
مهندس افشانی، دانش بنیان بودن اقداماتی که برای تحقق اقتصاد مقاومتی انجام می شود را یک اصل دانست و گفت: شعار کلی اقتصاد مقاومتی، درون زا و برون گرا بودن آن است، یعنی از داشته های خود بهره گیریم و محصولات تولیدی کشور را صادر کنیم.
افشانی ادامه داد: بر این اساس، ما باید به دنبال وارد کردن دانش و فناوری باشیم نه اینکه محصولات تولیدی دیگر کشورها را وارد کنیم بلکه باید محصولات تولید داخل را به بازارهای هدف در دیگر کشورها صادر کنیم و به جای جای زور و بازو از فکر استفاده کنیم و توان تکنولوژی کشور را افزایش دهیم.
وی، عصر رقابت اقتصاد را عصر رقابت تکنولوژی ها و دانش دانست و افزود: امروز تصاحب سهم بازار کار ساده ای نیست و باید برای موفقیت در این راه از تمام توان و ظرفیت استفاده کنیم همانگونه که دولت موفق شد با تدبیر سهم قابل توجهی از بازار نفت را که فنا شده بود را به دست آورد.


سیده معصومه دستغیب مدیرکل دفتر بانوان و خانواده استانداری فارس گفت: این همایش امروز با حضور 400 نفر از بانوان مدیر و مسئول و مشاور استان فارس در شیراز برگزار شد
وی افزود: هدف از برگزاری این همایش بررسی نقش زنان در عرصه های علمی و مدیریتی در تعالی جامعه با رویکرد اقتصاد مقاومتی است
سیده معصومه دستغیب ادامه داد: از برنامه هایی که در این نشست مصوب و پیگیری می شود برنامه ریزی برای مدیران و تصمیم گیرنده است چرا که تمام امکانات اجرایی در اختیار این افراد است تا برای توسعه دانش و آگاهی و افزایش نقش زنان در اقتصاد مقاومتی بکار گرفته شود
وی با اشاره به اینکه برای زنان مدیر برنامه های آموزشی برگزار می شود اظهار کرد: سایر مدیران هم نسبت به نقش بانوان آگاه می شوند
سیده معصومه دستغیب بیان کرد: از دیگر مباحث این همایش، آشنایی بانوان نسبت به کالاهای ایرانی و سبک زندگی اسلامی، ظرفیت های کسب و کار زنان و نقش بانوان خانه دار بود


 

 

 

 

 

 

یلدا راهدار رئیس شورای بانوان اتاق بازرگانی شیراز گفت:نرخ بیکاری زنان در فارس 10 درصد بشتر از کشور است.

وی با بیان این که بانوان در فارس در حوزه اجتماعی اقتصادی و سیاسی به بلوغ رسیده اند افزود :بانوان فارس ادبیات مشترکی دارند اما متاسفانه هنوز صدایمان به مرکز تصمیم گیری نرسیده است.

رئیس شورای بانوان اتاق بازرگانی شیراز افزود:با وجودی که خود اشتغالی می تواند به تحقق بهتر اقتصاد مقاومتی منجر شود اما متاسفانه بدلیل ان که به زنان در برنامه های اقتصاد مقاومتی توجه نشده خود اشتغالی ،مهارت اموزی و همچنین نقش زنان به استفاده بیشتر از کالای ایرانی با توجه به تاثیرگذاری آن ها در خانواده نیز مغفول مانده است.

د‌ر پایان این مراسم احمد‌ علی افکاری معاون سازمان برنامه و بود‌جه فارس نیز طی سخنانی به محورهای مختلف اقتصاد‌ مقاومتی اشاره کرد‌ و گفت: 70 د‌رصد‌ تولید‌ ناخالص د‌اخلی ما متصل به د‌ولت است که متاسفانه این د‌ولتی بود‌ن ام المرض است و باعث بهره وری پایین شد‌ه است.وی یاد‌آور شد‌: د‌ولتی بود‌ن اقتصاد‌ باعث پایین بود‌ن بهره وری، ایجاد‌ رانت و غیرشفاف بود‌ن اقتصاد‌ می شود‌.
    عکس های تصادفی